BLOG / Ogradzamy z pomysłem

30 sierpnia 2013r. | Norbert Olesch
Nowe ogrodzenie, ale jakie?
1162150_50594611.jpg
 
Funkcje ogrodzenia są tak różne, jak przeznaczenie terenu i budynków, wokół których się rozpościerają. Wyznaczają granice pomiędzy przestrzenią publiczną a prywatną, chronią przed dostępem osób niepowołanych lub zwierzętami, razem z zabudowaniami mogą tworzyć spójną architektonicznie koncepcję. Czasami muszą dodatkowo wzmacniać teren.

To niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów otoczenia domu. Wybierając materiał i sposób, którym odgrodzimy się od sąsiadów, ulicy czy po prostu wyznaczymy granice naszej działki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym będzie dopasowanie ogrodzenia do projektu domu, respektowanie otaczającego krajobrazu a także jego podstawowy cel. Jeżeli cenimy sobie ponad wszystko prywatność, powinniśmy wybrać przęsła zapewniające mały prześwit, ze sztachetami drewnianymi lub pełne ogrodzenia w postaci muru. Gdy z kolei chcemy podkreślić klasę domu o architekturze klasycznej lub rezydencji, zastanówmy się nad przęsłami stalowymi lub żeliwnymi. Całość koncepcji uzupełniają murki i słupki - wyjątkowo dobrze prezentują się te wykonane z cegły klinkierowej lub z łupanych elementów przypominających bloki skalne. Jeżeli materiał skalny zastosowano też na murach zewnętrznych lub w ogrodzie, konsekwentnie warto pomyśleć o kamiennym ogrodzeniu. Tutaj sprawdzą się idealnie gabiony, do niedawna stosowane przede wszystkim do stabilizacji terenu, dziś modne jako nieszablonowe ogrodzenie.

W przypadku, gdy na elewacji domu występują elementy z cegły klinkierowej lub dach pokryty został dachówką, ogrodzenie bazujące na klinkierze i drewnie sprawdzi się idealnie. Całość można uzupełnić ciekawą aranżacją bramy wjazdowej. Z dopasowaniem koloru murków klinkierowych do chociażby koloru dachówki też nie będzie problemu biorąc pod uwagę całą gamę dostępnych wariantów kolorystycznych.

Do domów nowoczesnych harmonijnie będą pasować proste ogrodzenia z siatki powlekanej. Siatka to jeden z najbardziej popularnych materiałów ogrodzeniowych. Nic dziwnego – jest materiałem neutralnym stylistycznie, dlatego współgra z większością projektów architektonicznych. Zabezpieczy teren a jednocześnie pozwoli na swobodne przenikanie się prywatnego obszaru z przestrzenią publiczną. W tej opcji poziom prywatności można wzmocnić aranżując naturalną barierę z drzewek ogrodowych. Zaskakujący dla wielu Klientów jest wybór dostępnych wzorów i stylów siatki. Dzięki temu walory funkcjonalne pogodzimy bez kompromisów z estetyką. Dla działek o niewielkich powierzchniach nie bez znaczenia będzie efekt optycznego powiększenia terenu.

Dla wygody użytkowania, ogrodzenie warto wzbogacić o automatyczne bramy przesuwne, zachowując konsekwencję w kolorystyce i stylistyce. W tym zestawie nie można zapomnieć o furtce i domofonie albo dzwonku. Zapraszamy po jeszcze więcej inspiracji do Centrum Ogrodzeń DOREX.